عیب یابی کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن

جابجایی، نصب، سرویس و تعمیر کولر گازی

وقتی که تابستان از راه میرسد شما نیاز دارید تا از کولر گازی خود بدون مشکل استفاده کنید. اما اگر کولر گازی به درستی کار نکرد چه کاری باید انجام دهید؟نگران نباشید، تعمیرکاران با تجربه ما جهت عیب یابی کولر گازی و همچنین نصب، تعمیر و سرویس کولر گازی به شما کمک میکنند تا مشکل کولر گازی شما در سریع ترین زمان ممکن حل شود.
از این لیست عیب یابی جهت شناسایی برخی از مشکلات رایج کولر گازی استفاده کنید.

و در صورتی که نیاز به متخصص با تجربه و حرفه ای جهت عیب یابی و یا تعمیر کولر گازی داشتید میتوانید در وبسایت ما سفارش تعمیرات خود را به صورت آنلاین ثبت کنید تا در اولین فرصت مشکل کولر گازی شما را رفع کنیم.

کولر گازی خنک نمی کند

کولر گازی هوای خنک پرتاب نمی کند

اگر کولر گازی شما روشن می شود ولی هوای خنک پرتاب نمی کند، مطمئن شوید تمام دریچه ها باز است و ترموستات هم به درستی تنظیم شده است. اگر مشکل از آن نبود، فیلتر هوای کولر گازی را بررسی کنید.
اگر فیلتر بخاطر گرد و غبار مسدود شده باشد شما هیچ جریان هوایی دریافت نمی کنید. از آنجا که مسدود شدن آن ممکن است باعث توقف کویل اواپراتور شود، یخ و سرما حتی باعث مسدود شدن بیشتر آن می شود. اگر مشکل همین است، فیلتر کولر گازی را با برس و صابون تمیز کنید.
چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟
با تعویض و همچنین تمیز کردن به موقع فیلتر کولر گازی می توانید از اینگونه مشکلات پیشگیری کنید.
یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است کولر گازی شما داشته باشد در رابطه با فن و موتور فن است. اگر فن به راحتی بچرخد، ممکن است در رساندن برق به موتور مشکل ایجاد شود یا یک نشتی در خنک کننده(refrigerant line) بوجود بیاید که در این صورت شما حتما به یک تعمیرکار متخصص جهت بررسی آن نیاز دارید.

کولر گازی به اندازه کافی خنک نمی کند

دریچه های کولر گازی را بررسی کنید تا از باز بودن آن مطمئن شوید. حتی اگر یکی از آنها بسته باشد خنک کردن کل خانه سخت تر خواهد بود زیرا هوای گرم قسمتی که دریچه کولر آن بسته است با هوای خنک بقیه قسمت ها ادقام شده و هوای منزل به اندازه کافی خنک نخواهد شد. در غیر اینصورت شما ممکن است مشکل دیگری داشته باشید از جمله نشتی در خنک کننده(refrigerant line).
اگر کولر گازی شما قدیمی و یا به درستی نصب نشده باشد ممکن است فرسوده شده باشد و یا با توجه به اندازه منزلتان از قدرت کافی برخوردار نباشد. کولر گازی که برای منزل شما بیش از حد قدرتمند(یا بزرگ) هستند در بازه زمانی کم و تعداد دفعات زیاد مورد استفاده قرار می گیرند که همین مورد باعث کاهش بهره وری آن می شود. اگر کولر گازی شما برای منزلتان کوچک باشد به اجبار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که باعث خرابی زودتر آن می شود.

نشت آب کولر گازی

نشتی آب از داخل کولر گازی می باشد

برای جلوگیری از آسیب ناشی از نشتی آب ابتدا کولر گازی خود را خاموش کنید. مسیر تخلیه آب(میعانات) ممکن است گرفته شده باشد. ابتدا سعی کنید گرفتگی مسیر تخلیه آب را باز کنید، اگر مشکل حل نشد تشت تخلیه کولر گازی شما ممکن است زنگ زده باشد و یا پمپ (پمپ فشرده) کولر گازی شکسته شده باشد. تعمیرکاران متخصص ما میتوانند قطعه های آسیب دیده کولر گازی شما را تعمیر و یا تعویض کنند.

نشتی آب از بیرون کولر گازی می باشد

در روزهای گرم و یا مرطوب شما ممکن است گودال آبی زیر کندانسور خود مشاهده کنید که البته در صورتی که کولر گازی به درستی کار می کند عادی است. در آب و هوای خنک یک کولر گازی ممکن است یخ بزند و با ذوب شدن یخ آن آب جمع شود که این مورد هم عادی است ولی اگر به دلیل دیگه ای نشتی آب دارد سعی کنید فیلتر کولر گازی را تمیز و یا تعویض کنید. اگر مشکل همچنان حل نشد جهت بررسی و برطرف کردن مشکل با ما تماس بگیرید. شما ممکن است به خنک کننده بیشتری نیاز داشته باشید و یا لوله تخلیه مسدود شده باشد.

نشتی آب هنگامی که کولر گازی خاموش است

اگر خنک کننده کولر گازی شما در حال تمام شدن باشد و یا فیلتر آن کثیف شده باشد کولر گازی هنگام کار کردن ممکن است یخ بزند. بعد از اینکه شما آن را خاموش کنید یخ ها آب شده و باعث خیس شدن کف یا سقف منزل شما می شود. اگر تمیز کردن فیلتر کولر گازی باعث برطرف شدن مشکل نشد می توانید با ما جهت بررسی و برطرف کردن مشکل تماس بگیرید.
چرا از کولر گازی آب چکه میکند ؟علت های آبریزش کولر گازی

کولر گازی خاموش نمی شود

کولر گازی از حرکت نمی ایستد

اگر بعد از خاموش کردن کولر گازی زمان بیشتری طول میکشد تا خاموش شود احتمالا فیلتر کولر گازی شما کثیف است. یک دلیل دیگر آن میتواند قدیمی بودن و یا قدرت نامناسب کولر گازی در مقایسه با اندازه منزل باشد.
بقیه دلایلی که می تواند باعث خاموش نشدن کولر گازی شود:

 • گیر کردن فن کولر گازی
 • کوتاه بودن کابل ترموستات
 • درست کار نکردن دستگاه تنظیم حرارت(ترموستات)
 • سیستم مرکزی کولر گازی روشن نمی شود

اگر سیستم مرکزی کولر گازی شما روشن نمی شود ممکن است مشکل از تنظیم ترموستات باشد در غیر این صورت شما برای برطرف کردن مشکل حتما به یک تعمیرکار متخصص جهت تعمیر کولر گازی خود نیاز دارید که میتوانید با ما تماس بگیرید تا یکی از متخصصان خود را جهت تعمیر کولر گازی به محل اعزام کنیم.

فن کولر گازی کار نمی کند

فن داخلی کولر گازی کار نمی کند

اگر فن داخلی کولر گازی شما کار نمی کند، ابتدا بررسی کنید که چیزی داخل آن گیر نکرده باشد. سپس فیلتر هوا را بررسی کنید. اگر مسدود شده بود ممکن است خودتان بتوانید مشکل را برطرف کنید. اگر کویل اواپراتور و مسیر خنک کننده یخ زده بود ابتدا اجازه دهید که یخ ها کامل آب شده و سپس بررسی کنید که فن کار می کند یا نه. در صورتی که همچنان مشکل وجود داشت شما به یک تعمیرکار متخصص نیاز دارید زیرا به احتمال زیاد اجزای داخلی فن مثل تسمه و یا حتی موتور آن نیاز به تعویض دارد و یک فرد متخصص باید آن را بررسی کند.

فن خارجی کولر گازی کار نمی کند

اگر کولر گازی شما به درستی خنک نمی کند، قطعه بیرونی کولر گازی را بررسی کنید. اگر فن بیرونی به درستی در حال چرخش نبود، ابتدا باید جعبه برق و فیوز را بررسی کرد. اگر تنظیم مجدد باعث برطرف شدن مشکل نشد ممکن است بخاطر موارد زیر باشد:

– خازن استارت کار نمی کند: اگر کمپرسور همچنان کار میکند، موتور فن ها و یا خازن استارت ممکن است کار نکند. برای عیب یابی شما می توانید فن را با یک تکه چوب هل دهید تا ببینید که ایا فن شروع به کار می کند یا خیر.
نکته مهم: هرگز با دست فن را هل ندهید زیر اگر فن شروع به کار کند انگشتان دستتان آسیب جدی می بیند.
اگر همچنان فن شروع به کار نکرد شما به یک تعمیرکار نیاز دارید. تا آمدن تعمیرکار دستگاه را خاموش کنید زیرا اگر اینکار را انجام ندهید ممکن است کمپرسور کولر گازی بسوزد.
– موتور فن داخلی گیر کرده است: ممکن است خاک و کثیف بودن فن باعث گیر کردن آن شده باشد. ممکن است قطعه مورد نظر نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشد که در این صورت میتوانید با ما تماس بگیرید.
بعد از اینکه شما موفق شدید کولر گازی خود را تعمیر کنید سعی کنید حداقل سالی یکبار بررسی وضعیت کولر و سرویس کولر گازی را به متخصصان دیجی تعمیرگاه بسپارید تا بهره وری و عمر کولر گازی شما افزایش یابد.

خلاصه خدمات
عیب یابی کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن
Rate :
4.5 based on 8 votes
نوع سرویس
عیب یابی کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن
ارائه دهنده خدمات
دیجی تعمیرگاه,
Ebn-e-Yamin St,N sohrevardi ave,Tehran-19166,
Telephone No.02154584
استان
تهران، کرج
توضیحات
از این لیست عیب یابی جهت شناسایی برخی از مشکلات رایج کولر گازی استفاده کنید.

تعداد کل نظرات: 17

 • اسحاق حمایتی

  سلام.۴ماه پیش یه کولر گازی دوتیکه وستپوینت۲۴۰۰۰سرمایشی صفر خریدم که تا دوسه روز پیش با سرمایش و پرتاب عالی و صدای خیلی کم کار میکرد ولی دوسه روزه روزی ۵یا۶بار و هر بار ب مدت یکی دو دقیقه موتور بیرونی صدای بلندی میدهد تا اینکه امشب موتور بیرونی ناگهانی خاموش شد ولی پنل داخلی کار میکرد اما سرما و پرتاب خیلی ضعیفی داشت و پس از یکی دو دقبقه مجددا موتور بیرون شروع بکار میکند و همه چیز برمیگردد به روال عادی و نرمال و سرما و پرتاب آن نیز مثل سابق عالی میشود ولی بعد از دقایقی مجددا همینطور این چرخه تکرار میشود.چ دلیلی میتواند داشته باشد و چکار باید کنم؟لطفا راهنمایی کنید..ممنونم.

  • کارشناس1: پیرنیا
   کارشناس1: پیرنیا

   سلام
   موتور چه صدایی میدهد و اینکه در چه زمانی ؟
   زمانی که کمپور اف میشود ؟
   امکان لرزش بدنه هست ؟

 • رضا عابدين پور

  باسلام خدمت استاد گرامى ىکى از مشتر با ن خواست کولر ۳۰۰۰۰ جنرال برایش ببندم بعد نصب وقتى استارت خورد سرما نداشته وقتى گىج وصل کردم فشارزىر صفر(دستگاه به حالت وکىوم) امپر بالا نمىره فشار۱۰۰ps. ممنون از راهنماىى استاد

  • کارشناس 2 : علوی

   سلام شیر سرویس دستگاه را باز کردید ؟

 • مهدی آینه گردان

  با سلامـ میخواستم بپرسم هزینه سرویس کولر گازی تی سی ال چقدر میشود
  خواهشن قیمت بگید

 • امیرشیبانی

  سلام باتشکر ازشما دوستان عزیز خواستم درمورد کولر گازی ۳۰۰۰۰ مارک AUX منو راهنمایی کنید ممنون میشم

 • سبحان عادلی

  درود بر شما
  ضمن تشکر از اختصاص وقت به پاسخگویی جنابعالی
  فن کویل سقفی داریم، قسمت سرد کننده مثل بقیه کولرهای اسپلیت هستش
  کولر با سرد کنندگی مناسب کار میکنه اما بعد از عمل کردن ترموستات در اکثر مواقع برای استارت مجدد کمپرسور از سرویس خارج میشه و E01 روی نمایشگر مشاهده میشه
  سپاسگزار میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

 • افشار

  اگر فن داخلی کولر گازی شما کار نمی کند، ابتدا بررسی کنید که چیزی داخل آن گیر نکرده باشد. سپس فیلتر هوا را بررسی کنید. اگر مسدود شده بود ممکن است خودتان بتوانید مشکل را برطرف کنید. اگر کویل اواپراتور و مسیر خنک کننده یخ زده بود ابتدا اجازه دهید که یخ ها کامل آب شده و سپس بررسی کنید که فن کار می کند یا نه. در صورتی که همچنان مشکل وجود داشت شما به یک تعمیرکار متخصص نیاز دارید زیرا به احتمال زیاد اجزای داخلی فن مثل تسمه و یا حتی موتور آن نیاز به تعویض دارد و یک فرد متخصص باید آن را بررسی کند( سلام مطالب بسیار مفید هستند از این بابت تشکر میکنم لطفا در خصوص تایپ کلمه تسمه ردیف آخر تجدید نظر بفرمایید)

 • امين

  تشکر بابت سایت خیلی خوبتون

 • یوسفزاده

  سلام وقتتون بخیر.کولر گازی حایر داریم .به مدت دو ساعت که کار میکنه آب میریزه ازش . که باید خاموشش کرد تا زمین خیس نشه .به نظرتون علت چیه ممنونم.محیط آموزشگاه خیاطی هست.

 • Maryam

  با سلام و خسته نباشید.روی صفحه کولر علامتی شبیه تایمر یا ساعت میاد و فن کولر روشن نمیشود و کولر کار نمیکند.مشکل چیست؟

 • مولایی

  با سلام
  کولر گازی west point 24000 از داخل آب میدهد لطفا راهنمائی فرمائید

 • تقوایی

  سلام ۳ماه کولر گازی خریدم وقتی روشن میکنم ارور AS روی پانل نشون میده که در اینصورت باد گرمی هم میده و حدود کمتر از پنج دقیقه به مدت ۲ الی ۴ دقیقه این وضع می مونه میشه راهنماییم کنید؟

 • سروی

  سلام
  کولرگازی مدل سامسونگ دارم..
  چندروز پیش برای اینکه بادسرد را کمی ملایم تر کنم..دما رو از ۱۸ گذاشتم رو ۲۵٫٫ بعدش فن کولر شزوع به کار کرد و دیگه دما پایین نیومد…هرچی با ریموت ور رفتم و کارهای مختلف کردم دیگه هیچ اتفاقی نیوفتاد و اخرسر حتی ارتباط ریموت با دستگاه قطع شد.. بااینکه صفحه ریموت کاملا روشنه و میشه دما و.. را باهاش تنظیم کرد اما هیچ چیزی به کولر منتقل نمیکنه.. البته مادون قرمزش راهم تو دوربین گوشی چک کردم سالم بود… بنظرتون مشکل از چیه؟!

 • سینا.حاجی پور

  با سلام وخسته نباشید.
  اگر لطف کنید راهنمایی بفرمائید ممنون میشم.،
  علت۶ error,اسپلیت ۱۸،topcool . بعد از ۱ساعت کار کدام قطع می تونه باشه

 • علی اکبر هراتیان

  سلام اسپیلت ۱۸۰۰۰هزار اجنرال با گاز R410 هر دو ساعت یک بار ارور ECمیده برای رفع عیبش باید چه کار کنم ممنون

 • روحانی احسان

  سلام ، دمپر یا swing اصلی هنگام روشن کردن کورس کمی دارد و باید با دست آن را باز کرد.درهنگام خاموش کردن هم دمپر یا swingاصلی بسته نمیشود.صدای کار کردن موتور به صورت هرز گرد می آید ولی حرکت نمیکند

 • یک دیدگاه بنویس!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لطفا به این سوال پاسخ دهید *