تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در چیست؟ آیا استفاده از کولر گازی اینورتر مزیتی نسبت به کولر گازی معمولی دارد؟ کدام کولر گازی بهتر است (معمولی یا اینورتر)؟ مصرف انرژی کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم به زبان ساده برای شما فرق تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی را شرح دهیم تا اگر قصد خرید کولر گازی دارید، برای خرید خود انتخاب آگاهانه تری داشته باشید.

بزرگ ترین تفاوت بین کولر گازی اینورتر و غیر ایورتر یا معمولی در این است که موتور کولر گازی اینورتر دارای سرعت متغیر است. این در حالی است که سرعت کمپرسور برای کولر گازی معمولی ثابت است. در نتیجه استفاده از کمپرسور های dc – inverter (چند دور) در داکت اسپیلیت ها و کولر گازی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی تا ۶۰٪ می شود. بدین صورت که دستگاه بعد از رسیدن به دمای مورد نظر خاموش نمی شود، بلکه دور خود را کم می کند؛ چون کمپرسور دستگاه قابلیت کارکرد با دور های مختلف را دارد در زمانی که نیاز به تمامی ظرفیت کمپرسور وجود ندارد می تواند برحسب نیاز به صورت هوشمند از درصدی از توان خود استفاده نماید، و این درحالی است که کولر گازی های معمولی چنین قابلیتی را ندارند و از زمان شروع به کار با ۱۰۰٪ توان خود تا هنگام خاموشی یا اتومات کردن به کار خود ادامه می دهند.

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

با توجه به عملیات پیچیده کولر گازی اینورتر، کمپرسور این کولرها در تمام مدتی که روشن هستند، کار نمی کنند. هنگامی که سرعت پایین تر باشد، انرژی مورد نیاز کولر کمتر بوده و در نتیجه هزینه مالی شما برای برق مصرفی کولر گازی اینورتر پایین تر می آید. از طرفی تکنولوژی اینورتر در کولر گازی نه تنها موجب خنک کنندگی و گرمایش کارآمدتری می شود، بلکه باعث می شود عمر مفید کولر گازی شما نسبت به مدل های غیر اینورتر یا معمولی افزایش یابد.

یکی دیگر از ویژگی های خوب کولر گازی هایی که مجهز به سیستم اینورتر هستند این است که سرعت سرمایش و گرمایش آن ها بیشتر از کولر گازی های معمولی می باشد. دلیل این امر برمی گردد به همان متغیر بودن سرعت کمپرسور کولر گازی های اینورتر. در ابتدای شروع عملیات سرمایش یا گرمایش، کولر گازی اینورتر توان (قدرت) بیشتری را برای رساندن دمای محیط به دمای مطلوب به کار می برد و هنگامی که به دمای مطلوب رسید قدرت موتو ر خود را کاهش می دهد. در صورتی که در کولر گازی غیر اینورتر یا معمولی از ابتدا تا زمانی که دستگاه کارم کند، سرعت خنک سازی و گرمایش یکنواخت است.

درجه حرارت پایین تر و صدای کمتر کولر گازی اینورتر نسبت به کولرگازی معمولی

کمپرسورهای معمولی برای کار کردن نیاز به آمپر بالایی دارند و در نتیجه انرژی زیادی به صورت گرما تلف می شود و به خاطر دور زیاد لرزش و صدای نسبتا زیادی تولید می کنند؛ این در حالی است که کمپرسورهای اینورتر بسیار کم صدا هستند و به خاطر قابلیت کارکرد با دور پایین کمترین انرژی گرمایی را تلف می کنند.

عدم استفاده از خازن (capacitor) در سیستم های اینورتر (dc – inverter)

در ساختار داخلی کمپرسورهای اینورتر دار سیم پیچ استارت وجود ندارد و طراحی آن به صورت سیم پیچ ستاره می باشد در اصل همانطور که می دانیم یکی از مشکلات و عوامل مصرف داکت اسپیلیت ها استفاده از خازن در آن ها است که مخصوصا در هنگام استارت، آمپر زیادی از شبکه برق می گیرد و باعث صدمه زدن به سایر وسایل برقی می شود. خازن به صورت دائم کار ذخیره و تامین آمپر را برای کمپرسور به عهده دارد، این در حالی است که در سیستم اینورتر برق ورودی AC متناوب را به DC تبدیل و با کنترل فرکانس دور کمپرسور تنظیم می شود و دیگر برای استارت اولیه و همچنین کارکرد نیازی به خازن ندارد. با حذف خازن و سیم پیچ استارت در کمپرسور های اینورتر علاوه بر حذف آمپر مصرفی بالا (۱۶ تا ۱۷ آمپر)، در هنگام راه اندازی و مصرف آمپراژ مورد نیاز به صورت پلکانی ( از ۲ . ۵ آمپر در هنگام استارت و راه اندازی می توان به سرعت بالا تا رسیدن به دمای مطبوع اشاره کرد.

نکته قابل توجه آن است که اگر ساختار کمپرسور بر اساس اینورتر طراحی نشده باشد با نصب کیت های تغییر ولتاژ بر روی دستگاه فقط فرکانس برق تغیییر می کند و در کارکرد کمپرسور تفاوتی ایجاد نمی شود و دستگاه قابلیت کارکرد با دور متغییر را نخواهد داشت.

خلاصه خدمات
تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی
Rate :
2 based on 4 votes
نوع سرویس
تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی
ارائه دهنده خدمات
دیجی تعمیرگاه,
Ebn-e-Yamin St,N sohrevardi ave,Tehran-19166,
Telephone No.02154584
استان
تهران، کرج
توضیحات
تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی چیست؟ آیا استفاده از کولر گازی اینورتر مزیتی نسبت به کولرمعمولی دارد؟ مصرف انرژی کولرگازی اینورتر نسبت به معمولی چگونه است؟

تعداد کل نظرات: 2

 • کارشناس 4: جعفری
 • ایوب جوکار

  بادرود فراوان
  بعداز نصب ووکیوم ابتدا برای ازاد کردن گاز در مدار بایستی کدام لوله بزرگتر یا باریکتر شیر را باز بکنیم با سپاس فراوان

 • یک دیدگاه بنویس!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لطفا به این سوال پاسخ دهید *